e
sv

Borsa İstanbul hafta nasıl başladı?

68 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:12
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul, BDDK kararlarının etkisiyle haftaya beklentiler doğrultusunda satıcılı başladı. 

BIST 100 endeksi, güne yüzde 2,52 oranında düşüşle 2.489,74 puandan başladı. Endeks, geçen hafta boyunca yatay hareket ederek haftayı 2.551 puandan kapatmıştı. Yurt dışı piyasalarına bakıldığında Asya borsalarının sabah saatlerinde pozitif seyretti görülüyor. Avrupa borsaları da güne artıda başladı. Diğer yandan ABD ve Avrupa vadelileri de pozitif bir görünüme sahip. 

Buna karşın Borsa İstanbul, BDDK’nın ticari kredileri ile ilgili kararları sonrası küresel piyasalardan negatif ayrışarak haftaya düşüşle başladı. 

Önemli sektör endeksleri arasında alınan son kararlara en sert tepki, bankalar, holding ve telekomünikasyon sektörlerinde görüldü. Açılışta Telekomünikasyon endeksi yüzde 3’e yakın düşüş görürken holding ve bankalar endeksi, güne ortalama yüzde 2,5 oranında düşüşle başladı. 

An itibarıyla artıda olan sektör endeksi bulunmazken sadece faktöring endeksi nötr konumunu korudu. 

Güne hareketli başlayan hisseler

Borsa İstanbul açılışında Yapı Kredi (IS:YKBNK), Şişecam (IS:SISE), Akbank (IS:AKBNK) T.A.Ş., Aselsan (IS:ASELS) ve Garanti BBVA (BME:BBVA) en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleriydi.

Güne piyasadan pozitif ayrışarak artıda başlayan hisselerin başında tavan fiyatına yakın işlem gören Makim Makina, yüzde 9’a yakın değer kazancı gören Atlantis Holding, yüzde 5,8 yükselen Creditwest, yüzde 6,6 artış gören Kütahya Şeker ve yüzde 5,5 artan İmaş Makina vardı.

Sabah seansının ilk saatinde en çok değer kaybeden hisse senetleri ise taban fiyatına düşen Mazhar Zorlu Holding ve Senkron Güvenlik hisseleriyle birlikte Kristal Kola (–%9,6), Kuştur Kuşadası (-%8,2) ve Balatacılar (-%8) vardı. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada açılışta VKING, RAYSG, BRISA (IS:BRISA), TRGYO (IS:TRGYO), GSDDE, KRTEK payları için devre kesici uygulaması kapsamında sürekli işleme ara verilip tek fiyattan emir toplanmaya başlandı. 

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul hafta nasıl başladı?