e
sv

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok düşüş ve yükseliş gören sektör endeksleri

61 Okunma — 05 Temmuz 2022 00:32
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Borsa İstanbul’da negatif açılış sonrası gün içi işlemlerde toparlanma çabası vardı. 

BIST 100 endeksi, açılışta 2.483 puana kadar geriledikten sonra gelen alımlarla, 2.520 – 2.540 puan aralığında denge buldu. Seansın son saatinde endeks, düşük hacimli işlemlerle 2.541 puandan bulunurken ortalama yüzde 0,4 oranında düşüşe sahipti.

Küresel piyasalardaki son duruma bakıldığında Asya borsalarının haftanın ilk gününü pozitif kapattığını gördük. Özellikle Hong Kong Hang Seng borsası, yüzde 2,35 oranında yükselişle en çok değer kazanan borsa oldu. 

Avrupa borsalarında kapanışa doğru karışık seyir hakimken CAC 40 borsası, yüzde 0,5 oranında düşüşe geçti, euro Stoxx 50’de kapanışa doğru hafif düşüşle devam ediyordu. ABD borsaları ise haftanın ilk gününe hafif satıcılı başladı. Nasdaq borsası, açılışta yüzde 0,5 oranında kayıpla düşüşte başı çekiyordu. 

Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektörlerin başında yüzde 2’ye yakın değerlenen odun, kağıt ve baskı ile yüzde 1’e yakın yükseliş gören basit metaller endeksleri bulunuyordu. 

Bugünkü düşüşe en büyük katkıyı bankalar sağladı. Yeni BDDK kararlarıyla operasyonel faaliyetlerin ek yük gelen bankalar, diğer yandan ticari kredi koşullarının değişmesiyle olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer aldı. Buna göre bankalar endeksine dahil hisse senetlerin son saatte yüzde 1,5 oranında düşüşle ilk sırada yer aldı. 

Bankaların ardından perakende ticaret endeksi, yüzde 1,2 oranında gerilemeyle gelirken holding ve BIST sınai endeksi, gün içinde toparlandıktan sonra yüzde 0,3 oranında bir yükselişe sahiptiler.

Günün en hareketli hisse senetleri

Borsa İstanbul kapanışına doğru en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri, Akbank (IS:AKBNK) T.A.Ş., THY, Şişecam (IS:SISE), Kardemir (IS:KRDMD) D ve Erdemir olarak sıralandı. İşlem hacmi en yüksek hisseler arasında Akbank, yüzde 2 değer kaybıyla 8,59 TL’ye geriledi. 

Günün en çok kazandıran ilk 5 hissesi ise tavan fiyattan işlem gören Reysaş, SAN-EL Mühendislik, Selva Gıda ile birlikte İhlas Haber Ajansı ve Makim Makine oldu.

Diğer yandan en çok düşüş gören hisse senetleri ise taban fiyatına düşen Senkron Güvenlik hissesi ile birlikte Akdeniz Yatırım (-%7,5), Ufuk Yatırım (-%7), Doğuş Oto (-%4,6) ve GSD Holding (IS:GSDHO) (-%3,9) oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Borsa İstanbul’da gün kapanışı: En çok düşüş ve yükseliş gören sektör endeksleri