e
sv

BTC-e ve WEX İle İlgili Yeni İddialar Var

58 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:56
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BBC’nin Rus Servisi tarafından 15 Kasım’da yayınlanan bir habere göre, artık faaliyet göstermeyen ve 450 milyon dolar değerinde kripto para biriminin kayıp olduğu WEX borsası Rus istihbarat ajansı Federal Güvenlik Bürosu‘na (FSB) ait bir fona devredilmiş olabilir.

BBC’nin araştırmalar yürüttüğü ve altı yıl boyunca Bitcoin üzerinden kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarıyla suçlanan Alexander Vinnik’in kurucusu olduğu BTC-e kripto para borsası ile FSB ile bağlantılı olabileceği yönünde yeni iddialar var.

FSB’ye Devir Yapılacak Mı? BBC, Anton adındaki bir kişiyi, BTC-e’nin kurucu ortağı Aleksey Bilyuchenko ve sorunlu BTC-e’nin bir parçası olan WEX’in satışının arkasında bulunan Konstantin Malofeyev‘e ait olduğu iddia edilen ses dosyalarını araştırdı.

Yapılan açıklamalara göre Anton, 2018’deki bir iş toplantısında Bilyuchenko’nun WEX’in kripto varlıklarını içeren soğuk cüzdanları kendisine teslim etmesini istedi. Söz konusu devir teslimin ardından Bilyuchenko Moskova’daki bir FSB departmanına teslim edildi ve burada birkaç sivil polis memuru WEX operasyonları hakkında onu sorguladı.

Ertesi gün Anton’un iddialarına göre Bilyuchenko, WEX’in cüzdanlarında depolanan tüm kripto para birimlerinin “Rusya FSB fonuna” verileceğini belirtti. O dönemde, cüzdanların bir kısmı borsadaki müşterilere ait olan 450 milyon dolarlık kripto para birimini içeriyordu.

Bilyuchenko sonunda yukarıda belirtilen tutarı aktarmayı kabul etti. Blockchain.com ve Explorer.Litecoin.net’ten gelen veriler, söz konusu cüzdanlardan 30.000 BTC ve 700.000 Litecoin’in (LTC) transfer edildiğini ve o sırada bu miktarın 350 milyon dolara eşdeğer olduğunu ifade etti.

Taraflara Dair Diğer İddialar Temmuz ayında, eski WEX CEO’su Dmitri Vasilyev İtalya’da tutuklanmıştı. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Vasilyev Nisan 2019’da, Kazak kenti Almatı’da polis teşkilatı tarafından WEX borsası üzerinden 20.000 dolar tutarında yerel bir yatırımcıyı dolandırmakla suçlanıyordu. Aynı ay, Amerika Birleşik Devletleri savcıları da BTC-e ve Vinnik hakkında şikayetçi oldu. Yapılan açıklamalara göre, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) geçtiğimiz yıl sırasıyla 88 milyon dolar ve 12 milyon dolar para cezasına çarptırılan BTC-e ve Vinnik için cezalar belirledi.

Kaynak: Cointelegraph

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

BTC-e ve WEX İle İlgili Yeni İddialar Var