e
sv

BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

101 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:00
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin bu hafta düşüşe geçerek maalesef beklentilerin gerisinde kaldı. Haftaya 9050$ seviyesinden başlayan Bitcoin, 8350$ seviyesine kadar geriledi. Hafta kapanışını 8560$ seviyesinden yaparak %5,5 değer kaybetmiş oldu. Bitcoin değer kaybettiği bu haftada altcoin tarafı sıkıntılı pozisyonunu korurken; Çin merkezli altcoin projelerinin nispeten sağlam durduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte Bitcoin’in EMA-21’i aşağı kırdığını görüyoruz. Ayıların bu atağına karşılık olarak boğalar mücadelesini artık Fibo50 (8560$) seviyesinde veriyorlar. Hafta kapanışının da bu seviyede olması boğaların etkisini artırdığını gösteriyor. Önümüzdeki hafta içerisinde bu seviyeden yukarı yönlü ayrışmamız gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde vade ile birlikte satış baskısının artacağını düşünüyorum. Bu durumda öncelikli olarak haftalık EMA50 sonrasında da Fibo618 (7340$) seviyesi gündeme gelecektir.

Bitcoin haftalık grafiğinin tarihsel verilerine göre RSI değerinin 55’in altında olduğu dönemlerde boğa piyasasının hakim olmadığını belirtmiştik. Mevcut verilere baktığımızda RSI değerinin 55 seviyesini test edip bu seviyeden yönü yeniden aşağı çevirmesi tabloyu maalesef olumsuz yapıyor. Dolayısı ile önümüzdeki hafta yapılacak işlemlerde dikkatli olunması, strateji dahilinde stoploss uygulanması önem arz ediyor.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm Günlük grafikte; dört aylık düşen trendin kırılmasının ardından kama formasyonu oluşumu göze çarpıyor. Yeşil trend çizgileri ile belirttiğim kamanın yukarı kırılması halinde 11600$ seviyelerine doğru devam edecek orta vadeli bir yükselişin olacağını değerlendiriyorum. Kamanın yukarı kırılımında, yükselişin günlük yatay direnç bölgeleri olan 9100$, 9900$ ve 10800$ seviyelerini takip etmek uygum olacaktır. Kamanın aşağı kırılması halinde ise grafik üzerinde belirttiğim destek bölgesine geri çekilme olabileceğini değerlendiriyorum.

Bitcoin’in son iki gününe baktığımızda alımların arttığını, düşüşün yavaşladığını görüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki hafta Bitcoin’i yükseliş yönünde izlemek uygun olacaktır. Muhtemel direnç bölgeleri içinse EMA-21 ve EMA-50 ortalamaları göz önünde bulundurulmalıdır.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; hafta başında 8800$ yatay desteğinin aşağı kırıldığını görüyoruz. Bu seviye aşağı kırıldıktan sonra hafta boyunda direnç olarak çalışmış. Pazar günü içerisine yukarı yönlü barın oluşması önümüzdeki hafta 8800$ seviyesine doğru hareket olabileceğini gösteriyor. Ancak Bitcoin halen 7800$-8800$ kanalında bulunduğu için mevcut durum maalesef halen olumsuz görünüyor. Bitcoin’de kısa vadeli rahatlama için 8800$ seviyesinin yukarı kırılması gerekiyor. 8800$ seviyesi kırılmadığı müddetçe 7800$ seviyesi destek olarak gündemimizde olmalıdır.

Primebit Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

 • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
 • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
 • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
 • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
 • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
 • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
 • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?