e
sv

Çin’de de Nakit Para İşlemleri Kısıtlanıyor

71 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:38
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde Malezya’da nakit para işlemlerine sınırlama getirildiğini ifade etmiş ve bu haberi sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise, konuyla ilgili olarak yeni bir haber geldi ve haberin kaynağı bu sefer Çin oldu.

Çin hükümeti, yaptığı açıklama ile birlikte, ülke genelinde yer alan üç büyük bölgedeki nakit işlemlerine kısıt getirdi.

Çin Merkez Bankası, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada belirlenen üç büyük bölgedeki şirket hesaplarına nakit olarak para yatırma limiti kondu. Buna göre bu limitin, ortalama 500 bin Yuan olacağı ancak bu limitin bölgelere göre değişim gösterebileceği belirtildi.

Bireysel hesaplar için ise bu limitin değişiklik göstereceği ve 100 ila 300 bin Yuan arasında değişeceği belirtiliyor.

Çin hükümetinin bu yönde yapmış olduğu hamlenin esas amacının ne olduğu ise büyük bir merak konusu. Konuyla ilgili olarak yorum yapan otoritelerin aktardığı bilgilere göre, Çin’in böyle bir limit koymasının ana amacı; aslında nakit paraları içeren suçları önlemekten öte, Dijital Yuan’a doğru bir hazırlık yapmak.

Bilindiği gibi Çin Merkez Bankası, uzunca bir süredir dijital Yuan için çalışmalar yapıyordu ve bu çalışmaların da son raddeye geldiği yine ifade edilen detaylar arasından yer alıyor.

Çin’de de Nakit Para İşlemleri Kısıtlanıyor yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Çin’de de Nakit Para İşlemleri Kısıtlanıyor