e
sv

Çin’de Madencilikle İlgili Negatif Adımlar Devam Ediyor 

49 Okunma — 05 Temmuz 2022 00:16
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cointelegraph’ın haberine göre Çin’in özerk yönetimi altında olan İç Moğolistan’da düzenleyiciler, kripto para madenciliği yapan firmaları kapatıyor.

The Global Times’da 13 Kasım’da yayınlanan bir habere göre kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin, bölgedeki “kripto para madencilik şirketlerinin temizlenmesi ve düzeltilmesini” güvence altına almak amacıyla denetim birimleri göndermeyi planladığı belirtildi. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi kripto para madenciliği yapan şirketlere olan bakış açısını daha da sertleştiriyor.

“Çin’de Kriptolar Bitti” Yapılan açıklamalara göre, işletmeleri “reel ekonomi” ile alakasız sayılan kripto para birimi madencilik şirketleri bu planlı denetimlerde kilit hedefler olacak. Dolayısıyla yerel elektrik işletmelerini, arsaları ve vergileri kullanan ve “büyük veri endüstrisinde bir katılımcı gibi davranarak” hükümet teşviklerinden faydalanan şirketler de ilk hedefler arasında olacak.

Bunun yanında Eylül ayında, yerel hükümetin kripto madenciliği şirketlerinin temizlenmesini talep eden bir bildiri yayınladığı bildirilmişti. İç Moğolistan’daki beş departman bölge içindeki madencilik endüstrisini düzenleme gereği olduğunu dile getirdi. Ayrıca düzenleyici makamlar da “dijital para birimi” madencilik endüstrisinin, reel ekonomiyle ilgili olmayan finansa alanındaki sahte yeniliklere ait olduğunu ve desteklenmemesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan bu yeni denetim dalgasının İç Moğolistan’da faaliyet gösteren madencileri nasıl etkileyeceği henüz belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, yerel kripto madenciliği endüstrisinde çalışan birçok kişinin zaten başka ülkelere taşındığı da görülüyor.

Çin Renmin Üniversitesi Fintech Enstitüsü’nden kıdemli bir araştırma görevlisi olan Yang Wang konuyla ilgili yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullanıyor:

Çin’in Blockchain Yatırımları Bilindiği gibi Çin Başkanı Xi Jingping, Blockchain ile ilgili önemli açıklamalar yaptı ve bu durum büyük ses getirdi. Ayrıca Çin’de Blockchain teknolojisine yapılan harcamaların 2023’te 2 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor. Dolayısıyla Çin’deki Blockchain gelişiminin 2018’den 2023’e kadar yıllık %65.7’lik büyüme yapması tahmin ediliyor.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Çin’de Madencilikle İlgili Negatif Adımlar Devam Ediyor