e
sv

Doblo’nun vedası: Tofaş’tan yeni model argümanlarına yalanlama

76 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:20
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tofaş, Stellantis’le anlaşılarak Bursa’daki fabrikasında ticari ve binek olmak üzere üç yeni model çıkarılacağı istikametindeki haberleri yalanladı.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberinde Stellantis ve Koç Holding ortasında geçen haftaki görüşmeler sonucunda, üretim 2025’ten itibaren başlayacak formda binek ve ticari olmak üzere üç yeni model için mutabakat sağlandığı tez edilmişti.

Stellantis Kümesi, 2000’den beri Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo modelinin üretimini İspanya’daki Vigo fabrikasına taşıma kararı almıştı.

Karar sonrası oluşacak kapasiye boşluğuyla ilgili Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA (Citroen-Peugeot-Opel) Grubu’nun birleşmesinden doğan Stellantis’le Koç Holding ortasında görüşmeler devam ediyordu.

Stellantis Kümesi Lideri John Elkann, geçen hafta Koç Üniversitesi’nin mezuniyet merasimine katılarak burada konuşmuştu. Tıpkı vakitte Fiat’ın sahibi ailenin ferdi olan Elkann, konuşmasında İtalyan Fiat ile Koç ailesinin 60 yıla uzanan esaslı işbirliğine vurgu yapmıştı.

Otomotiv etrafları: Pazarlık sonuçlandırıldı

Dünya’nın otomotiv sanayi etrafları ve Koç’a yakın kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, Elkann’ın Türkiye’yi ziyaretinin asıl nedeninin bir müddettir devam eden yeni modellere yönelik pazarlığın sonuçlanması olduğu öne sürülmüştü.

Otomotiv kesimine mühendislik hizmeti veren küresel bir şirketin Türkiye’deki yetkilisi, şunları argüman etmişti: “Yeni modeller konusunda muahede sağlandığını öğrendik. Elektrikli ve hibrit modeller olacak bunlar. Hem ticari araç hem de hem de binek olacak. 2025 ile 2026 yılları ortasında çıkacak olan araçların birkaç tanesi burada yapılacak.”

Tofaş’tan KAP’a açıklama: Katılaşan kararlar paylaşılacak

Tofaş, habere ait KAP’ta yayımladığı açıklamada, “Medyaya yansıyan haber gerçekleri yansıtmamakta olup bahisle ilgili bildirim kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek katılaşan bir karar alınması halinde, kıymetli gelişmeler yatırımcılarımızla paylaşılacaktır” dendi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Doblo’nun vedası: Tofaş’tan yeni model argümanlarına yalanlama