e
sv

Dolar/TL yılın ilk yarısını nasıl geçirdi?

106 Okunma — 10 Temmuz 2022 12:20
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Haziran ayında yüksek oynaklık gösteren USD/TRY kuru yılın ilk 6 ayını %24 yükselişle tamamladı.

Aralık’ta görülen tarihi zirve sonrası 2022’nin ilk iki ayını 13,30-13,80 aralığında geçiren kur, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile başlayan savaşın etkisiyle 14,0 seviyesi üzerine çıktı. Hem savaşın getirdiği küresel enflasyon hem de yurt içinde enflasyonun hızla yükselmesiyle yeniden yukarı yönlü harekete başlayan kur, Mayıs’ta Fed’in faiz artış oranını artırması ve diğer merkez bankalarının da aynı şekilde yüksek oranlı faiz artışına geçmesiyle 15,0 seviyesini aştı.

Mayıs’ta yurt içi enflasyonun 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına karşın Merkez Bankasının faizi sabit tutması ve buna bağlı TL’nin reel kaybının yükselmesi de kurdaki yükselişi tetikledi.

Haziran ayı içinde 17,69’a çıkarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gören kur, geçen hafta BDDK’nin ticari kredilere sınırlama getirmesiyle 16’ya doğru geriledi. Son hafta 16,40-16,80 aralığında işlem gören fiyat yılın ikinci yarısına 16,68’den başladı.

Ocak-Haziran dönemini kapsayan yılın ilk 6 ayında kurdaki yükseliş oranı %24 oldu ve TL, yılın ilk yarısında dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olarak negatif ayrıştı.

Temmuz ayı küresel tarafta Fed ve ECB başta olmak üzere merkez bankalarından daha hızlı adımlar atılması beklenen bir ay olarak öne çıkıyor. Haziran’da 75 baz puan faiz artıran Fed’in bu ay da aynı oranda faiz artırması beklenirken 25 bap puan ile başlayacağını açıklayan ECB’ye dair ise 50 ba puan beklentileri yüksek, bu noktada bugün açıklanacak Euro Bölgesi enflasyon oranının belirleyici olacağı düşünülüyor.

Yurt içinde ise enflasyon oranı yakından takip ediliyor. %73,5 olan enflasyonun Haziran’da %80’e yaklaşması beklenirken gerek yurt içinde gerekse dünyada fiyat artışlarının yaz döneminde de devam etmesi bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Sıradaki içerik:

Dolar/TL yılın ilk yarısını nasıl geçirdi?