e
sv

Dolar yükselirken Lagarde’ın açıklamaları öncesinde euro düştü

94 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar, küresel ekonomik gerileme endişeleri nedeniyle güvenli limanlara yönelince Çarşamba günü ABD doları yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 104,410’a ulaştı.

Veriler, yüksek enflasyonun ABD ekonomisini ikinci yarıda ciddi ölçüde yavaşlatabileceğine dair korkular nedeniyle ABD tüketici güveninin Haziran ayında 16 ayın en düşük seviyesine indiğini gösterdikten sonra dolar artış yaşadı.

Amerikan dolarının gücünü destekleyen bir etken de euro’daki düşüş oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının yıllık forumunda faiz oranlarının gidişatı ya da yeni bölümlenme karşıtı aracın (anti-fragmentation tool) yapısıyla ilgili yeni bir fikir sunmadı.

Almanya’nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, tüketici fiyatlarının Haziran ayına göre %0,1 düştüğünü söylemesine rağmen EUR/USD %0,3 düşüşle 1,0490’a geriledi. Bölgedeki yıllık enflasyon, %8,1’den %7,5’e düştü.

ECB’nin, artan enflasyonu düşürmek için on yılın ilk faiz artırımını Temmuz ayında yapması bekleniyor ancak bunun, Euro Bölgesi’nde daha çok borcu olan ülkelerin borçlanma maliyetlerini önemli ölçüde artırabileceğine dair endişeler var.

Morgan Stanley, bu yılın dördüncü çeyreğinde Euro Bölgesi’nin, yatırımlardaki artışın etkisiyle gelecek yılın ikinci çeyreğinde büyümeye başlamadan önce iki çeyrekte küçülerek hafif bir resesyona gireceğini düşünüyor.

Başkan Christine Lagarde, Fed Başkanı Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey Çarşamba günü bir panel tartışmasına katılacak ve enflasyonu düşürmek ile küresel ekonomi için yumuşak bir inişi sağlamaya çalışmak arasındaki dengelerle ilgili yapılacak her yorum, dikkatle incelenecek.

ING analistleri, “Lagarde’ın, Euro Bölgesi için resmin hızla bozulduğuna işaret eden son faaliyet anketleri ışığında mekez bankasının Eylül ayında 50 baz puanlık faiz artırımını ne kadar ciddiye aldığı konusunda fikir sunması bekleniyor.” dedi.

Çin, gelen yolcular için karantina zorunluluklarını kısmen gevşettiğini duyurduktan sonra yuanın destek görmesi ile USD/CNY 6,7074’te büyük oranda sakin kaldı. Bu karar, ülkenin “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” stratejisinde şu ana kadarki en büyük rahatlama olarak görülebilir.

GBP/USD 1,2187’ye yükselirken USD/JPY %0,1 düşüşle 136,04’e geriledi. AUD/USD %0,4 azalarak 0,6882’den işlem gördü.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dolar yükselirken Lagarde’ın açıklamaları öncesinde euro düştü