e
sv

Döviz – Haftalık Görünüm: 18 – 22 Kasım

76 Okunma — 07 Temmuz 2022 12:58
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Fed’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası toplantısına ait tutanaklar bu hafta ilgi odağında olacak. Yatırımcılar ticari belirsizlik ve yavaşlayan küresel büyüme zemininde merkez bankasının son genişleme politikasının etkilerini izlemeye devam ediyor.

Bir dizi Fed konuşmacısının boy gösterişleri ile ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması, ABD-Çin arasındaki ticari tartışmalar sürdükçe para politikasına dair içgörü elde etmek adına yakından izlenecek. Diğer yandan Cuma günü yayınlanacak olan bir dizi küresel PMI verileri de ticaret savaşının yansımasına dair işaretler için inceleme altında olacak.

Çin ile devam eden ticaret görüşmelerine yönelik iyimserlik Euro ve sterlin gibi ticaretle bağlantılı dövizler kazanırken, dolar düşüş gösterdi.

Altı majör döviz sepeti karşısında ABD dolar endeksi %0,17 kayıpla 97,85 oldu.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross anlaşmanın detaylarına ilişkin ilerleme kaydedildiğini söyledi ve böylece Japon yeni gibi güvenli liman varlıklar pahasına ticaretle ilişkili dövizleri yükseltti.

Dolar Euro karşısında %0,3 ve sterlin karşısında %0,2 düşüş göstererek 1,1051 ve 1,2905 puanda işlem gördü. Ayrıca Hong Kong’daki siyasi çalkantı ve ticaret belirsizliği risk iştahını azaltırken, güvenli liman dövizinin hafta başında kazanç elde etmesinin ardından dolar yen karşısında %0,3 artışla 108,73 puanda alıcılandı. İsviçre frankı dolar karşısında %0,2 zayıfladı.

Singapur’da OCBC Bank’ta hazine stratejisti olan Terence Wu, “bu oyun bozan olmayabilir. Bu nedenle riskten kaçınma ticaretindeki herhangi bir geri dönüşün iyi bir raf ömrü olmayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Ticari müzakerelere yönelik karışık sinyaller son günlerde bollaşırken, çekişmenin küresel ekonomiye verdiği zararın kanıtları da artıyor.

Cuma günü Ticaret Bakanlığı ABD perakende satışların Ekim ayında toparlandığını ancak tüketicilerin çok pahalı ürün ve giyim harcamalarını azalttığını raporlayarak, tüketici gücünün sağlığına ilişkin soru işaretlerini artırdı.

Bu ayrıca Euro ve sterlinde görülen artışa da katkı sağladı.

Perez, “Avrupa ve Birleşik Krallık’ın ikinci çeyrek rakamlarına baktığımızda, bu rakamlar çok endişe vericiydi ancak şimdi üçüncü çeyrek rakamlarına bakıyoruz, ABD gerçekten yavaşlasa da biraz daha iyi bir ilerleme var ve tempoları beklentiyi karşılıyor ya da aşıyor” dedi.

“Dolar nihayet bugün bu rakamlara tepki veriyor ve ABD’nin ekonomik temposunun o kadar da muhteşem olmadığını söylüyor.”

Investing.com gelecek hafta öncesinde piyasaları etkilemesi muhtemel bir dizi önemli olayı listeledi.

Salı, 19 Kasım

Avustralya – Para politikası toplantı tutanakları

Kanada – İmalat satışları

ABD – İnşaat izinleri, konut başlangıçları, FOMC üyesi Williams’ın (NYSE:WMB) konuşması

Çarşamba, 20 Kasım

ECB finansal istikrar incelemesi

Kanada – TÜFE

ABD – FOMC toplantı tutanakları

Perşembe, 21 Kasım

ECB toplantı tutanakları

ABD – Philly Fed, ilk işsizlik başvuruları, var olan konut satışları

Cuma, 22 Kasım

Japonya – Flaş imalat PMI, TÜFE

ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması

Euro bölgesi – Flaş imalat ve hizmetler PMI’ları

Kanada – Perakende satışları

ABD – Flaş imalat ve hizmetler PMI’ları

Sıradaki içerik:

Döviz – Haftalık Görünüm: 18 – 22 Kasım