e
sv

Facebook Analizine Göre Bitcoin Mayıs’ta 13 Bin Dolar Olacak!

145 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:44
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kripto paralar hayatımıza girdiğinden beri, kripto para yatırımcıları, yatırımlarını değerlendirmek için pek çok yöntem deniyor. Analistlerin yorumlarının dışında çeşitli otomatik trading botları da son dönemde yatırımcılar için ilgi odağı haline geldi. Kripto Gurusu analistleri ise Bitcoin fiyat tahmini için farklı bir yol izleyerek Facebook verilerinden yararlandı.

Analistlerimiz, Facebook’un geliştirdiği zaman serisi tahminleme kütüphanesi fbprophet ile Bitcoin fiyat analizini yaptı. Yazımızın devamında sizler için hazırlanan bu analizi detaylıca inceleyebilirsiniz.

1 Ocak 2014 yılından itibaren aldığımız veriler ile yaptığımız analizde Mayıs ortasında Bitcoin fiyatı 13 bin doları geçecek. Aşağıdaki grafikte siyah noktalar gerçekleşen fiyatları gösterirken koyu mavi çizgi tahmin edilen fiyatı göstermekte. Açık mavi alan ise güven aralığı, yani yüzde 95 ihtimal ile olası fiyat aralığını göstermekte.

17 Kasım tarihi için geçmiş fiyat seviyelerine göre fiyat tahminlemesi 10,203 dolar. Yani Bitcoin bu analize göre ucuzdan fiyatlanıyor diyebiliriz. Güven aralığı olarak 8456 seviyesini gösteren model, Bitcoin’in buradan 2019 başında başladığı yukarı yönlü trend hareketine devam edeceği yönünde.

Facebook Verileri Sezonsal Etkileri de İçeriyor

Bu model’in güzel tarafı sezonsal etkileri de gösteriyor olması. Çarşamba günleri genellikle 10 dolar kadar daha aşağıdan fiyatlandığını gösteren model, Aralık ve Haziran aylarında fiyatların yukarı yönlü hareket ettiğini göstermekte. Bu analizin sadece geçmiş fiyat seviyelerini dikkate alarak yapılan teknik analiz olduğunu unutmamak gerekiyor. Ülkelerin ve şirketlerin Bitcoin’e yaklaşımı fiyat seviyelerinde ciddi etkileri olacağını bilerek kendi risk seviyelerinize göre yatırımlar yapmanızı tavsiye ederiz. Son olarak fbprophet modeline göre aylık fiyat tablosunu da inceleyebilirsiniz.

Günlük kripto para analizleri ve Bitcoin fiyat tahmini için Analizler sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Kriptogurusu.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Facebook Analizine Göre Bitcoin Mayıs’ta 13 Bin Dolar Olacak!