e
sv

Facebook, NFT özelliğini test etmeye başlıyor

66 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:20
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – NFT sektörü, 2021 yılında önemli bir büyüme kaydederken kripto para piyasasının yükselişinde önemli bir katalizör oldu.

2022 yılında kripto para piyasası düşüşüyle birlikte popülaritesi azalan NFT’ler, önemli bir pazar payı kaybetti. Ancak son gelişmeler, NFT’lere olan ilginin yeniden yükselişe geçmesini sağlayabilir. Bugün, NFT piyasa değerinin 15 milyar doların biraz üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Meta’nın patronu Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde NFT sektörüyle ilgili planlarını açıklamıştı. Bugün ise Meta, Facebook platformunda NFT özelliğinin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Meta, Facebook için NFT özelliğini deniyor

Meta tarafından yapılan açıklamada NFT özelliği, ilk olarak ABD’de bir içerik oluşturucu grubunun kullanıma açıldı. Grup, bir süre Facebook’ta NFT özelliğinin nasıl çalıştığını test ettikten sonra elde edilecek verilere göre yeni özelliğin genel kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Meta, yaklaşık bir ay önce de NFT’lerin Instagram’da nasıl kullanılacağına dair bir açıklama yayımlamıştı. Mark Zuckerberg, bu yeni gelişmeyi Facebook iletisiyle duyururken Meta’nın Spark AR yazılım platformu aracılığıyla artırılmış gerçeklik NFT’leri ve 3 boyutlu NFT’ler üzerinde çalıştığını söyledi.

Diğer yandan Meta ürün müdürü Navdeep Singh de Facebook için NFT özelliğini Twitter üzerinden ilan etti. Singh, Twitter gönderisinde bir ekran görüntüsü paylaşarak Facebook NFT’lerinin kullanıcı profilinde dijital koleksiyon sekmesi altında görüntülenebileceğini belirtti.

Yakın zamanda Instagram platformuna da NFT özelliği gelmesi bekleniyor. Meta, Instagram NFT’lerinin Solana, Flow, Polygon ve Ethereum desteğiyle yayımlanacağını duyurmuştu. Diğer yandan Facebook NFT’lerinin bu ağlarla desteklenip desteklenmeyeceği konusunda bir bilgi paylaşılmadı. Önümüzdeki günlerde Meta’nın Facebook NFT’leri hakkında daha detaylı bilgi vermesi bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Facebook, NFT özelliğini test etmeye başlıyor