e
sv

FTX CEO’su, Robinhood satın alımıyla ilgili söylentilere cevap verdi

59 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:36
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, hafta başında ABD merkezli ticaret platformu Robinhood’u satın alacağına dair söylentilere yanıt verdi.

Dün Bloomberg tarafından servis edilen haber ile FTX kripto para borsasının Robinhood platformunu satın alma opsiyonlarını araştırdığı söylentileri kripto piyasası gündemine girmişti. Sam Bankman-Fried, yaptığı son açıklamada ABD merkezli kripto platformunun satın alımına yönelik bir girişimleri olmadığını söyledi. 

Reuters haberine göre Bankman-Fried, e-posta aracılığıyla “Robinhood ile aktif bir birleşme ve satın alma görüşmesi yok” açıklamasını yaptı. Ancak FTX’in Robinhood ile bir ilişkisi bulunuyor. Zira geçen ay FTX CEO’su Robinhood’un yüzde 7,6 oranında hissesinin satın alındığını açıkladı.

Her ne kadar alım söylentileri Bankman-Fried tarafından yalanlansa da Nasdaq borsasında işlem gören Robinhood (HOOD) hisseleri, dün yüzde 20’ye yakın yükseliş gördükten sonra günlük yüzde 14 değer artışıyla 9,12 dolardan kapandı. 

Robinhood, geçen sene bireysel yatırımcılar, GameStop ve AMC Entertainment gibi spekülatif hisse senetlerine hızlı fon girişleri için platformu kullandıktan sonra işlem hacimlerinin azalmasıyla birlikte büyük bir baskı altında kaldı. Diğer yandan teknoloji hisselerinde olan talep azalışı Robinhood hisselerinin de yüzde 50’ye ulaşan sert kayıplar görmesine neden oldu. Son verilere göre Robinhood’un piyasa değeri, yaklaşık 7 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

FTX, ABD’de hisse senedi platformu almak istiyor

Geçen ay FTX’in ABD iştiraki tarafından yaz sonuna kadar ülkede bir hisse senedi ticaret platformu satın alınacağına dair planlar hakkında bilgilendirme yapılmıştı. Bu gelişmeye bağlı olarak geçen hafta şirket, Embedded Financial Technologies’inin satın alındığı duyuruldu.

Son kripto piyasası çöküşüne rağmen FTX, güç bir finansal yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki kripto platformu, likidite krizi içinde olan bazı şirketlere kredi desteğinde bulundu. Son olarak FTX, kripto şirketi BlockFi’ye 250 milyon dolarlık rotatif kredi desteği sağladı.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

FTX CEO’su, Robinhood satın alımıyla ilgili söylentilere cevap verdi