e
sv

Goldman’a göre kazanç tahminleri “muhtemelen fazla iyimser”

50 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:10
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Senad Karaahmetovic

Goldman Sachs stratejisti Ben Snider, kâr marjı tahminlerinin biraz daha azaltılabileceğine inandığını söyledi.

Stratejist, gelecek yıl resesyon olsun olmasın kâr marjlarının düşeceğini düşünüyor.

“Bizim modelimiz, tipik bir S&P 500 şirketi için gelecek yıl FVÖK marjında, ekonomistlerimizin resesyonun olmadığı temel senaryosuna göre 70 baz puanlık ve resesyonun olduğu bir senaryoda 130 baz puanlık bir düşüşe işaret ediyor. Bunun aksine analist tahminleri, medyan hisse senedinin FVÖK marjının, gelecek yıl 60 baz puan artacağını gösteriyor.” dedi.

Daha da önemlisi Snider, piyasanın hâlâ düşüş yönlü riski kazanç tahminlerinde “tam anlamıyla yansıtmadığına” inanıyor: “Tahminler çok iyimser.” Goldman, medyan hisse senedinin 2023 yılı için beklenen EPS (hisse başına kazanç) büyümesinin, %10’dan %0’a düşeceğini düşünüyor.

“Bu yıl S&P 500 endeksinde yaşanan düşüş, tamamen, faiz oranlarındaki artışla paralel olarak düşen değerlemelerden kaynaklanıyordu. Sonuç olarak hisse senedi risk primi, yıla başladığı yere yakın. Hisse senedi piyasasındaki rotasyonlar, büyümede yavaşlama beklentilerine işaret ederken endeks değerlemesi, gelecekteki kazançlarla ilgili belirsizlik için bir destek sağlıyor gibi görünmüyor.”

Sonuç olarak Goldman stratejistleri müşterilerine, “istikrarlı büyüme gösteren firmalar ve son birkaç resesyonda kazançlarını artıran Sağlık Hizmetleri sektörü dahil olmak üzere” iyi kazanç görünürlüğü olan hisselere odaklanmaya devam etmelerini söylüyor.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Goldman’a göre kazanç tahminleri “muhtemelen fazla iyimser”