e
sv

Koroplast, halka arz için talep toplamaya başlıyor

69 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:58
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) tarafından onaylanan Koroplast Paklık Ambalaj Eserleri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. (Koroplast), Yapı Kredi Yatırım liderliğinde halka arz oluyor. Geliştirdiği eserlerle tüketicilerin hayatını kolaylaştıran Koroplast’ın hisseleri için 20-21-22 Temmuz tarihlerinde, 4,68 lira sabit fiyattan talepler toplanacak.

Korozo Ambalaj Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Korozo Ambalaj) bünyesinde 1981 yılında kurulan Koroplast markası, 2017 yılından itibaren farklı bir şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’yi birinci çöp torbası, buzdolabı poşeti üzere eserlerle tanıştıran ve mutfak yardımcı eserleri kategorisinin mimarı ve pazar önderi olan Koroplast’ın halka arz için SPK’ya yaptığı müracaat, 30 Haziran 2022 tarihinde onaylandı. Halka arz için talep toplama tarihleri ise 20-21-22 Temmuz 2022 olarak belirlendi.

Koroplast’ın talep toplaması, Yapı Kredi Yatırım liderliğinde 38 adet aracı kurumdan oluşan bir konsorsiyum tarafından gerçekleştirilecek. Ödenmiş sermayesinin 150 milyon TL’den 174 milyon 600 bin TL’ye çıkarılmasıyla artırılacak 24 milyon 600 bin TL nominal bedelli hisse ve şirketin mevcut ortağı Korozo Ambalaj’a ilişkin 42 milyon 200 bin TL nominal kıymetli hisse ile toplanan kesin talebin satışa sunulan hisse ölçüsünden fazla olması halinde; Korozo Ambalaj’a ilişkin 11 milyon 700 bin TL nominal pahalı ek satış dahil olmak üzere 78 milyon 500 bin TL nominal kıymetli hissenin halka arzı için hisse fiyatı 4,68 TL olarak belirlendi.

Koroplast’ın halka arz edilecek hisselerinin yüzde 25’inin yurt içi yüksek müracaat yapan ferdî yatırımcılara, yüzde 25’inin yurt içi ferdi yatırımcılara, yüzde 40’ının yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 10’un da yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor. Halka arzdan sonra şirketin halka açıklık oranının ek satış hariç yüzde 38,26 olması bekleniyor.

Tüketicilerden aldığımız itimatla halka açılacağız

Halka arz izahnamesinin 30 Haziran 2022 tarihinde SPK tarafından onaylandığını belirten Koroplast Genel Müdürü Bekir Türkoğlu “Çöp torbası kategorisinin yaratıcısı olduğumuz, birçok prensip imza atarak yenilikçi ve kaliteli eserlerle faaliyet gösterdiğimiz dalda yüzde 100 marka bilinirliğine¹ sahip başkan bir markayız. Kurulduğumuz günden bu yana istikrarlı bir büyüme ile karlılığımızı arttırıyoruz.  2020 yılında 279 milyon TL ciro elde ederken, 2021 yılında ise yüzde 46 büyüyerek² 407 milyon TL ciroya ulaştık. Bilgi birikimimizi kullanarak tüketicilerin markamıza olan ‘yenilikçi’ atfını her vakit korumak için Ar-Ge yatırımlarına öncelik veriyoruz. Eserlerimizi her daim geliştiriyor, bulunduğumuz tüm kategorileri büyütme amacıyla kullanışlı ve inovatif eserler üretiyoruz. Gelişen teknolojiye uygun uygulamalarımız ve sistemlerimizle çöp torbası ve saklama eserleri üretiminde kullanılmak üzere yıllık 15.500 ton üretim kapasitesine sahibiz.

Türkiye’nin esnek ambalaj kesiminin gelişimine yatırımları ve sunduğu birincilerle öncülük eden, bugün “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesinde 164. sırada yer alan³, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük ambalaj üreticileri ortasında bulunan ana sermaye ortağımız Korozo’nun takviyesiyle; 40 yılı aşkın deneyimimizi, kurumsal idare prensiplerimizi ve şeffaflığımızı halka açık bir marka olarak sürdüreceğiz. Tüketicilerimizden aldığımız itimatla kendimizi geliştirmeye devam edecek, artan başarılarımızla liderliğimizi koruyacağız.” dedi.

Sıradaki içerik:

Koroplast, halka arz için talep toplamaya başlıyor