e
sv

Kripto borsası Huobi, işten çıkarmaların başlayabileceği sinyalini verdi

52 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:32
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsaları arasında bulunan Huobi, işten çıkarma söylentilerini doğrulayan bir açıklama yaptı. 

Kripto para piyasalarında derin düzeltme dönemi devam ederken kripto şirketleri ve ticaret platformları bu durumdan en olumsuz şekilde etkilenen taraflar oluyor. Geçtiğimiz aydan bu yana birçok büyük kripto para şirketi, işten çıkarmalarla gündeme gelirken son olarak benzer bir açıklama Huobi borsasından geldi. 

Çin merkezli kaynaklar, Global ölçekte kripto ticaret hizmeti sunan Huobi’nin çalışanlarının yüzde 30’unu işten çıkarma planları olduğuna dair iddialar ortaya attıktan sonra kripto para platformu yetkilileri, işten çıkarmanın bir olasılık olduğu yönünde açıklama yaptı. 

Huobi, kripto para piyasalarındaki düşüşten kaynaklanan zorluklara ek olarak yoğun olarak hizmet verdiği Asya bölgesinde Çin vatandaşlarının platforma erişiminin yasaklanmasının, şirketin gelirlerinde önemli bir kayba yol açtığı söyleniyor. 

Huobi, küresel genişleme hedefleri doğrultusunda işe alımlar için ciddi miktarda fon ayırdıklarını, ancak mevcut piyasa düşüşüne göre bu kararlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarını aktardı. Buna bağlı olarak Huobi yetkilileri, önlerinde işten çıkarmaların da bir seçenek olarak durduğunu dile getirdi.

Huobi, 2013 yılında Çin merkezli olarak kurulduktan sonra önemli bir büyüme kaydetti ve dünya genelinde 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Çin kripto para yasağı sonrası operasyon merkezini Şeyseller’e kaydıran platformun 5000’e yakın çalışanı olduğu tahmin ediliyor. 

Huobi, 2021 yılından bu yana kendi pazarı olan Asya bölgesindeki hakimiyetini ülke otoritelerinin yasaklarından dolayı kaybetti. İlk olarak Çin hükümetinin kripto paraları yasaklamasıyla olumsuz etkilenen kripto para platformu, Tayland’daki faaliyet lisansının iptal edilmesinden dolayı ülkedeki faaliyetlerini bu ay sonunda sonlandırmak zorunda kalacak.

Huobi, resmi olarak işten çıkarma duyurusunda bulunursa geçen aydan bu yana çalışanlarını işten çıkaran Gemini, Coinbase (NASDAQ:COIN) ve Bybit gibi şirketlerin arasına katılacak. Gemini, bu ayın başında toplam personelinin yüzde 10’unun işine son vermek zorunda kaldığını duyurdu. Coinbase ise iş gücünün yüzde 18’ine denk gelen 1000 kişinin işine son verdi. Son olarak Bybit de işten çıkarma planlarını doğrularken henüz kaç personelinin işine son vereceği konusunda bir bilgi vermedi. 

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Kripto borsası Huobi, işten çıkarmaların başlayabileceği sinyalini verdi