e
sv

Kripto para piyasalarından günün öne çıkan haberleri

55 Okunma — 05 Temmuz 2022 00:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki güncel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle günün öne çıkan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Cardano, Vasil hard fork için son node’sini duyurdu

Cardano’nun araştırma ve geliştirmesinden sorumlu kuruluş olan Input Output Global (IOG), Vasil Hard Fork’un lansmanına hazırlanırken yeni bir node çıkardığını duyurdu.

IOG’ye göre, Cardano node’si 1.35.0, ana ağda Vasil dağıtımı için son aday olacak. Özellikle, hareket Vasil test ağının başlatılması ve ana ağ lansmanı için önemli bir adımı işaret olarak görülüyor..

Yeni Cardano düğümünün piyasaya sürülmesinin ardından IOG, Vasil’in test ağı sürümüne yakın olduğunu ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için önemli adımlar attığını söyledi.

Kripto varlık fonlarında son durum

Kripto varlıklara dayalı fonlarda geçen hafta toplam 423 milyon dolarlık çıkış görüldü. bu rakam, şimdiye kadarki 3. en büyük haftalık çıkış olarak kaydedildi.

Çıkışlar Bitcoin’in bir önceki hafta 17.000 dolara kadar gerilemesine atfedilirken çıkışların neredeyse tamamının Kanada borsalarında gerçekleştiği bildirildi. 423 milyon dolarlık fon çıkışına karşılık geçen hafta 70 milyon dolarlık bir fon girişi görüldü.

kripto varlık fonlarındaki son çıkışlarla birlikte Yılbaşından bu yana gerçekleşen tüm fon girişlerinin çıktığı kaydedilirken Bitcoin’e dayalı varlıklar, 2021 yılı başından bu yana en düşük değeri olan 24,5 milyar dolara kadar geriledi.

Ethereum’a dayalı fonlar, art arda 11 haftalık çıkış serisi sonrası ilk defa 11 milyon tutarında giriş gördü.

Shiba Inu DAO, Shibarium için ShibaSwap BONE basımını durdurma lehine oy kullandı

Shiba Inu DAO, oy çokluğuyla Shibarium doğrulayıcılarına ödülleri vermek için ShibaSwap BONE basımını erken sona erdirmeye karar verdi. Bu kararın, Shibarium’u güvence altına almaya yönelik büyük bir adım olarak görülüyor.

26 Haziran’da biten oylama sonrası, oyların %97,88’i, ShibaSwap’ta BONE basımını başlangıçta amaçlandığı gibi 250 milyon yerine 230 milyonda durduracak olan Seçenek A lehineydi.

Bitcoin‘in enerji kullanımı, yılın en düşük seviyelerinde 

Digiconomist verilerine göre, 26 Haziran itibarıyla, Bitcoin enerji tüketimi 2022’nin başında kaydedilen 204,5 TWh’den 133,27 TWh’ye düştü.

Buna göre Haziran ayında enerji tüketimindeki düşüş hızlandı. Dönem boyunca, piyasa satışları devam ederken, Bitcoin 30.000 dolarlık önemli bir destek seviyesini kaybetti.

Genel olarak, madenciler düşük karlılığa maruz kalırken, Bitcoin madenciliği piyasa düzeltmesinden etkilendi. Özellikle Bitcoin fiyatı, 20.000 doların üzerinde kalma mücadele veriyor ve madenciler minimum kâr nedeniyle operasyonlarını büyük olasılıkla azaltmış durumda.

Kripto para birimlerinin sayısı 20.000’e ulaşarak yeni bir rekor kırıldı

Kripto piyasası 2022’de %50’den fazla değer kaybetti, ancak ortaya çıkan kripto para sayısı yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

CoinMarketCap tarafından izlenen kripto para birimi sayısı tarihte ilk kez 20.000 sınırını aşarak 20,002’ye ulaştı. Ancak yeni tokenlerin ortaya çıkmasına rağmen, en büyük kripto para Bitcoin, yüzde 43 oranında piyasa hakimiyetini koruyor.

Ripple, SEC davasını kaybetme ihtimaline karşı yeni lokasyon planları yapıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yasadışı menkul kıymet satışı iddiasıyla açtığı dava 1,5 senedir sürerken Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin Amerika Birleşik Devletleri’nden taşınabileceğini duyurdu.

Aralık 2020’de SEC, şirketin XRP’yi piyasaya sürerken yasadışı menkul kıymetler sattığını iddia ederek Ripple ve iki yöneticine dava açtı. Davanın beklenenden çok daha uzun sürmesiyle Ripple, farklı seçenekleri araştırmaya başladı.

Brad Garlinghouse, SEC’in ülke genelinde kripto şirketlerine tutarsız düzenlemeler getirmesiyle ilgili şikayetlerini dile getirdi. Garlinghouse’a göre, San Francisco merkezli Ripple Labs, SEC ile davasını kaybetmesi durumunda denizaşırı ülkelere taşınmaya hazır.

Ripple, Kanada’ya doğru kayıyor

Ripple, geçen hafta Kanada’da yeni bir şube açtığını duyurdu. Toronto ofisi, şirketin Kanada genelinde kripto ile ilgili yenilikleri teşvik etme hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Duyurudan kısa bir süre sonra Ripple, Kanada şubesi için en az 50 yazılım mühendisi ile çalışacağını doğruladı.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Kripto para piyasalarından günün öne çıkan haberleri