e
sv

Kripto Paralara Karşı Olan Çin’de Blokzincir Dünyası Büyüyor

61 Okunma — 09 Temmuz 2022 12:26
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin ve Blokzincir Teknolojisi

South China Morning Post’un yaptığı habere nazaran Çin’in blok zincir pazarı günden güne büyümeye devam ediyor. Çin, kripto para ticaretini her ne kadar yasaklamış olsa da Çinli blok zincir şirketleri için yeni uygulamalar artmaya devam ediyor. Çin Siber Uzay Yönetimi, yasal, finansal, ziraî ve fikri mülkiyeti muhafaza hizmetlerini kapsayan blok zincir projeleri ile 3 yıl içinde 197 adet liste yayınladı. Hızlandırılan bu yayın programı ülkenin ekonomik ve teknolojik maksatları ile uyumlu blok zincir uygulamaları geliştirme kararlılığını bizlere gösteriyor. Araştırma şirketi IDC’nin yaptığı bir araştırmaya nazaran Çin’deki blok zincir pazarının 2025 yılına kadar 3,2 milyar ABD dolarının üzerinde bir pahaya sahip olabileceği söyleniyor. Çin’de blok zincir teknolojisine sahip şirketlere bakacak olursak bu şirketler ortasında bir bilişim ve oyun şirketi olan Tencent, JD.com, Xiaomi ve Baidu üzere isimleri görebiliyoruz.

BSN Nedir?

Çin’in blok zincir teknolojisine karşı tavrına baktığımızda Çin bu teknolojiyi ulusal öncelikli planlar ortasında konumlandırıyor diyebiliriz. Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir de BSN yani Blockchain Tabanlı Hizmet Ağı isimli bir blok zincir projesi bulunuyor. Çin bu projesiyle birlikte bulut bilişim altyapısı kullanan şirketlere emsal bir tahlil sunuyor. İş dünyasından bireylere kadar erişim sunan BSN isimli bu proje blockchain interneti olarak tanımlanıyor. BSN, blok zincir uygulamalarını bulutta dağıtmak için kendisini tek durak noktası olarak konumlandırıyor ve bu sayede şirketler ortası maliyet ve vakit tasarrufu sağlamayı amaçlıyor. Eylül 2021’de yapılan bir açıklama ile, BSN projesinin Türkiye ve Özbekistan’da da iki yeni portal başlatacağı duyurulmuştu.

Çin, Kripto Varlıklara Neden Karşı?

Peki Çin kripto paralara karşı neden bu kadar sıkı bir tavır sergiliyor dilerseniz biraz da bu mevzuyu inceleyelim.

Çin, devlet siyaseti olarak ülkesinde izlenemeyen sanal faaliyetlere epeyce karşı bir tavır sergiliyor ve bunun önüne geçmek için de canla başla uğraş ediyor diyebiliriz. Çin’in kripto varlıkları yasaklamasının en büyük sebeplerinden biri olarak da bu sebep gösterilebilir. Yani kripto paraların denetim edilemez olması. Çin’de bu durumundan ötürü kendi dijital parasını çıkarma yoluna gitti. Zira bu sayede takip edilebilen denetim altındaki para ile kontrol bahtları olacaktı. Çin Merkez Bankası, Bitcoin ve öteki kripto varlıkların ticaretini yasaklarken yaptığı açıklamada ise, ekonomik ve mali sistemin sekteye uğradığını, kara para aklama, yasa dışı fon toplama ve sahtecilik üzere yasa dışı hata faaliyetlerini arttırdığına dikkat çekmişlerdi.

Kripto varlıkları yasakladı ve kendi dijital parasını çıkarma yoluna gitti dedik pekala Çin’in dijital para ünitesi dijital yuan nedir bir bakalım.

Dijital Yuan Nedir?

Dijital yuan, Çin’in para ünitesi olan Yuan’ın dijital versiyonudur. Çin, dijital yuan çıkarma atılımıyla birlikte hem para akışını denetim altına alabilmeyi hem de dijital ödeme sistemine geçen birinci ülke olmayı hedefledi.

Peki Çin Madencileri Neden Kovdu?

Çinli yetkililerin açıklamalarına nazaran Çin’in iklim amaçlarına ulaşmak için kullanılan enerjiyi azaltmak ismine madencilere karşı sert önlemler alınmıştı ve buradaki madenciler de Çin’in sert tavrından sonra ülkeyi terk ederek madencilik için öbür ülkelere yerleştiler.

Sıradaki içerik:

Kripto Paralara Karşı Olan Çin’de Blokzincir Dünyası Büyüyor