e
sv

Kripto piyasalarında son durum: Bitcoin, 19.000 dolar bandında işlem görüyor

69 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:42
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Kripto para piyasalarında geri çekilme bugün de devam ediyor. Hafta boyunca devam eden satışlar, bugün toplam piyasa değerinin ortalama yüzde 4 gerilemesine neden oldu. ABD işlem saatlerine doğru piyasa sermaye değeri, 860 milyar dolara geriledi.

En büyük 100 kripto paranın neredeyse tamamı bugün de negatif seyrine devam ediyor. Son 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise satıcı ağırlıklı olarak 64 milyar dolar seviyesinde hareket ediyor.

Kripto para korku ve açgözlülük endeksi hafta başında bir miktar yükseliş görmüştü fakat son 48 saatlik düşüş ivmesinin ardından endeks 11 değerine geri dönerek aşırı korku koşullarının devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin, bu haftaki en sert kaybını görüyor

Bitcoin (BTC), günün ilk saatlerinde 20.000 dolar desteğini kaybettikten sonra hızlı şekilde düşüş görerek gün içinde 18.900 dolar bandına kadar geriledi. Son saatlerde dip seviyeden gelen bir miktar alımla BTC/USD, 19.000 dolar bandına geri döndü, ancak düşüş eğilimi geçerliliğini koruyor.

An itibarıyla Bitcoin piyasa değeri, 366 milyar dolarda bulunurken piyasa hakimiyet oranı yüzde 43 bandında kalmaya devam ediyor.

Altcoin piyasasında son durum

Ethereum (ETH), bugün de Bitcoin’den daha kötü performans göstermeye devam ediyor. Ether, açılışta 1.100 dolar desteğini kaybettikten sonra yüzde 8 değer kaybıyla 1.010 dolara kadar geriledi. Günün ilk tepki alımları ise öğleden sonraki işlemlerde 1.000 dolar sınırından geldi. Dip seviyeden yüzde 3’e yakın bir sıçrama gören ETH/USD paritesi, düşüşe göre zayıf bir tepki alımı görüyor.

İlk 10 kripto para arasında en sert düşen altcoin Ethereum olurken BNB, Cardano (ADA) ve XRP yüzde 3 bandında düşüşe sahipler. Solana (SOL) ise günlük yüzde 6’ya yakın düşüşle 32 dolar bandının altında işlem görüyor.

İlk 100 kripto paradaki son duruma göre sadece Shiba Inu (SHIB) yüzde 3’e yakın değer artışıyla dünkü fiyatına göre artıda kalan tek kripto para oluyor.

Bugün en çok değer kaybeden kripto paraların başında ise yüzde 18’e yakın düşüş kaydeden Polygon (MATIC) bulunuyor. Ardından Zcash (ZEC) ve Stacks (STX), yüzde 10 bandında düşüşle diğer çift haneli kayıplar gören altcoin’ler oluyor.

Haziran ayının son gününde ilk 100 kripto para arasında bu ay en çok değer kaybeden kripto varlık ise yüzde 57 düşüş gören Nexo (NEXO) oldu. Diğer yandan ilk 100’de sadece iki kripto varlık, Haziran ayını pozitif kapatmaya hazırlanıyor. Bunlar; 100. sırada bulunan ve aylık yüzde 14 yükselen Storj (STORJ) ve yüzde 13 aylık kazanıma sahip olan 14. sıradaki Unus Sed Leo (LEO) oluyor.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Kripto piyasalarında son durum: Bitcoin, 19.000 dolar bandında işlem görüyor