e
sv

Küresel piyasalarda dolar düşüşte, gelişen ülke paraları yükselişte

83 Okunma — 09 Temmuz 2022 00:38
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – ABD ve Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerine dair yetkililerden olumlu açıklamalar gelmesiyle gelişen ülke piyasaları yeni haftaya yükselişle başladı. Geçen hafta Hong Kong’daki protestoların sertleşmesi ile Asya borsasında kayıplar yaşanmıştı. Bu hafta ise Asya ve Avrupa borsalarının da değerlenmesi ile gelişen ülke piyasalarındaki ivme arttı.

ABD’nin yaptırım riski nedeniyle Ekim ayında gerileyen BİST 100 , risklerin azalması sonrası yükselişini hızlandırdı ve bugün 106 bin 900 puana çıkarak 18 ayın zirvesini gördü. CDS’lerin de gerilemesi ile USD/TRY kuru 5,73 seviyesinde yatay seyir izliyor.

Dolar ise haftaya düşüşle başladı ve gelişen ülke paraları karşısında değer kaybediyor. Majör paritelerden ise risk iştahının azalması ile yen ve frank karşısında hafif alıcılı fiyatlanıyor.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un ABD ve Çin arasındaki temasların iyi gittiğini ve birinci faz anlaşmanın çok yakın olduğunu açıklaması ile altın günlük kazançlarını geri verdi ve yeniden 1,475$ seviyesinden 1,560$ seviyesine geriledi. Yurt içinde dolar kurunun da yatay seyretmesi ile gram 269 TL’ye geriledi.

Ekonomik veri akışının zayıf olduğu bugün dolar ve altın gerilerken gelişen ülke varlıkları yükseliş yaşıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Küresel piyasalarda dolar düşüşte, gelişen ülke paraları yükselişte