e
sv

Meksikalı Petrol Devine Bitcoin Fidye Saldırısı!

58 Okunma — 04 Temmuz 2022 00:40
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Meksika devleti tarafından işletilen dev petrol şirketi Petroleos Mexicanos (PEMEX), geçtiğimiz günlerde fidye yazılımı ile ciddi paralar elde eden suçluların en güncel hedefi oldu.

Pazar günü yapılan saldırıda ilk olarak merkezi sistemlerin ele geçirildiği ve sisteme hiçbir şekilde giriş yapılamadığı görüldü. Şirket yetkilileri o tarihte yaptıkları açıklamalarda hacker’ların Ryuk olarak bilinen en ‘ölümcül’ fidye yazılım araçlarından birisini kullandıklarını ve şirketin ülke çapındaki birkaç sunucusuna sızdıklarını itiraf etti.

Bitcoin Fidyesi Reuters tarafından aktarılan bir haberde ise saldırganların şirketten tamı tamına 5 milyon dolar değerinde Bitcoin istediği vurgulandı. Şirket sorunu 48 saat içerisinde çözebileceğini umut etse de, siber suçlulara karşı böyle bir yöntem kullanılması çok daha fazla zarar oluşturabilir. Pemex, verilen süre esnasında durumdan kurtulmanın yolunu aramakla zaman kaybettiği ve zaman dilimini aştığı için suçluların verdiği ”özel indirim süresini” de geçmiş oldu.

Reuters’in ”anonim” olarak belirttiği bir şirket çalışanı, bütün sistemin etkilendiğini ve insanların şu an çalışmadığını itiraf etti. İndirim süresini de geçen petrol şirketinin bundan sonra iki kat daha fazla para ödemeyi mi yoksa bütün sistemi ve sunucuları yeniden kurmayı mı planladığı ise henüz bilinmiyor.

Bundan yaklaşık 3 hafta önce Güney Afrika’nın önde gelen şehirlerinden Johannesburg da Bitcoin fidye saldırısına maruz kalmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Meksikalı Petrol Devine Bitcoin Fidye Saldırısı!