e
sv

Mükemmel Borsa Nasıl Olmalı? Araştırmaya Göre Yatırımcılar Borsaları Neye Göre Seçiyor?

73 Okunma — 08 Temmuz 2022 12:56
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Piyasada aktif olarak faaliyet gösteren borsalardan hangisinin yatırımcı için daha uygun olduğuna karar vermek oldukça zor olabilir. Dolayısıyla yatırımcılar hem yüksek güvenlik hem de yüksek fayda sağlamak için birden fazla borsa ile çalışıyor. BDCenter Digital yatırımcıların hangi borsa ile çalışacaklarına nasıl karar verdiklerini ortaya çıkarmak için 75 ülke 800’ün üzerinde yatırımcı ile bir araştırma yaptı.

Cevabı Aranan Sorular BDCenter Digital bu araştırma için Belarus Devlet Üniversitesi sosyoloji bölümüyle ortaklaşa çalıştı ve araştırma için yapılan ankette şu soruların cevapları arandı:

 • Bir kripto para borsasını çekici yapan şey nedir? Düşük ücretler mi, çok sayıda işlem çifti mi, hızlı para çekme mi ya da başka bir şey mi?
 • Forex yatırımcıları kripto para yatırımını ne sıklıkla tercih ediyor?
 • Kullanıcılar bir borsa platformundan neler bekliyor?
 • Yatırım tercihleri bir demografik gruptan diğerine ya da bir bölgesel alandan diğerine değişiyor mu?

Ankete katılanların %71’i demo hesaplara ve eğitim araçlarına önem verdiklerini, %37’si ise kolay kullanılabilir bir arayüze önem verdiklerini dile getirdi.

Kullanıcı Cevapları Ankete katılanların çoğunluğu 3 yıldan daha kısa süredir kripto paralarla ilgilendiklerini ve bir borsa kullandıklarını dile getirdi. Katılımcılara göre bir borsa kolay kullanılabilir olmasının yanı sıra alım satım işlemleri dışında herhangi bir işlemden ücret almamalı.

Öte yandan ankete katılanların %54’ü para yatırma ve çekme hızının önemli olduğunu, %53’ü komisyon ücretlerinin önemli olduğunu dile getirdi. Ayrıca ankete katılanların %63’ü işlem ücretlerinin uygun olduğunu düşünürken %36’sı kripto para çekme işlemlerindeki ücretleri yüksek buluyor. Katılımcıların %29’u ise geleneksel para çekme işlemlerinde ücretlerin uygun olduğunu düşünüyor.

Bunların yanında katılımcılar borsa güvenliği konusunda çok da endişeli görünmüyor. Güvenlik unsuru katılımcıların yalnızca %37’si için öncelik oluşturuyor.

Araştırmaya katılan yatırımcıların çoğunluğu birden fazla borsa ile çalışırken, yalnızca %19’u tek bir borsa kullandıklarını ifade ediyor ve %40’ı ise üç ya da daha fazla borsa ile çalıştıklarını dile getiriyor.

Bölgelere Göre Tercihler Araştırmaya göre Asyalı yatırımcıların %59’u üç ya da daha fazla borsa ile çalışıyor ve platform seçerken çoğunlukla işlem hacmine öncelik veriyor. Ayrıca katılımcıların %65’i dolandırıcılık sebebiyle varlıklarını kaybettiklerini ifade ediyor.

Belaruslu yatırımcılar içinse önemli olan borsanın sunduğu işlem çiftlerinin sayısı… Belaruslu yatırımcıların %83’ü bu faktöre göre borsa seçiyor. Belaruslu katılımcıların sadece %17’si, hem dolandırıcılık hem de hacker saldırıları nedeniyle varlıklarını kaybettiklerini ifade ediyor.

Avrupalı kullanıcılar, düşük ücretlere ve para yatırma/çekme hızlarına (her ikisinin oranı da %56,6) öncelik veriyor. Ayrıca araştırmaya göre Avrupalı yatırımcılar güvenlik konusunda da oldukça hassaslar.

Kuzey Amerikalı yatırımcılarla ilgili ortaya çıkan en ilginç gerçek ise daha çok merkezsiz borsaları tercih etmeleri… Ankete katılanların %59’u merkezsiz borsaları tercih ettiklerini ifade ediyor.

Öte yandan Rusya’da yalnızca bir borsaya güvenerek tek borsa ile çalışan Rus katılımcı oranı %27 seviyesinde bulunuyor. Rus yatırımcılar hangi borsayı kullanacaklarına %60 oranında işlem çifti çeşitliliği ve %52 oranında işlem ücretleri doğrultusunda karar veriyor.

Ukraynalı katılımcıların ise %65’i merkezi borsalara güveniyor. Ayrıca Ukraynalı yatırımcıları için para çekme/yatırma hızı ve işlem çifti çeşitliliği önem arz ediyor.

Mükemmel Kripto Para Borsası Nasıl Olmalı? 800 katılımcılı bu araştırmayı özetlediğimizde mükemmel kripto para borsası için şu kriterler ön plana çıkıyor:

 • Kolay kullanılabilir olmalı,
 • Alım-satım işlem ücretleri düşük tutulmalı,
 • Alım-satım dışında başka ücretlendirme olmamalı,
 • Para yatırma ve çekme hızlı olmalı,
 • İşlem hacmi yeterince büyük olmalı.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

Sıradaki içerik:

Mükemmel Borsa Nasıl Olmalı? Araştırmaya Göre Yatırımcılar Borsaları Neye Göre Seçiyor?