e
sv

ODD Lideri Bozkurt: “Şaşırtıcı fiyatlara karşın bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız”

108 Okunma — 10 Temmuz 2022 00:06
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Otomotiv dalındaki şimdiki gelişmeleri pahalandıran Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) İdare Heyeti Lideri Ali Haydar Bozkurt, çarpıcı iletiler verdi. Bozkurt, artan araç fiyatlarına ve enflasyonist ortama işaret ederek, “Birkaç yıl öncesine nazaran araba fiyatları şaşırtan boyuta gelmesine karşın, markadan markaya değişiklik olsa da, yüksek taleple birlikte araba alımlarında bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız” dedi. ODD bilgilerine nazaran, Türkiye otomotiv pazarı, yılın birinci 6 ayında bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 9.3 oranında azalarak 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti. Haziran ayında ise araba ve hafif ticari araç pazarı yüzde 1 artarak 80 bin 652 adet oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Ocak-Haziran devri araba ve hafif ticari araç satış adetlerini açıkladı.

Buna nazaran, Türkiye araba ve hafif ticari araç toplam pazarı, yılın birinci 6 ayında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 9.3 oranında azalarak 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti.

Otomobil satışları ise tıpkı devirde yüzde 10.3 oranında azalarak 278 bin 282 adet, hafif ticari araç pazarı da yüzde 5.6 azalarak 79 bin 622 adet halinde kayıtlara geçti.

Haziran ayında ise araba ve hafif ticari araç pazarı yüzde 1 artarak 80 bin 652 adet oldu. Geçtiğimiz ay araba satışları bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 2.9 artarak 64 bin 134 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 5.5 azalarak 16 bin 518 adet oldu.

‘ARAÇ BULMA SORUNU DEVAM EDECEK’

Sektördeki yeni gelişmeleri kıymetlendiren ODD İdare Konseyi Lideri Ali Haydar Bozkurt, “Geçtiğimiz yıl yaşanan badirelerin devam etmesiyle birlikte enflasyonist bir ortamdan geçiyoruz ve kurların yanı sıra vergi kaynaklı çarpan tesiriyle fiyat istikrarında problemler sürüyor. Birkaç yıl öncesine nazaran araba fiyatları şaşırtan boyuta gelmesine karşın markadan markaya değişiklik olsa da, yüksek taleple birlikte araba alımlarında bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız. Bu da bize arabanın, yani taşınabilir olmanın sahiden bir muhtaçlık olduğunu gösteriyor. Kimi markaların kimi modellerinde aydan aya rahatlamalar olsa da, dal genelinde badireler devam edecek üzere görünüyor, zira herkesin taşınabilir olma muhtaçlığı var” diye konuştu.

Araç bulunurluğunun yanı sıra bölümün gelişimine odaklandıklarını da belirten Bozkurt, “Amacımız kesimin gelişerek 1000 bireye düşen araba adetlerinde AB’deki sayıları yakalayacak biçimde ilerlemek. Araç bulunurluğunun artması tarafında birçok çalışma yapıyoruz” dedi.

‘YATIRIM İÇİN İÇ PAZARI BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR’

Bozkurt, Türkiye’nin üretim potansiyelini daha fazla kullanması gerektiğini de kaydederek, “Şu anda üretim adetleri açısından Avrupa’da birinci sıralarda yer alıyoruz ve bunu birinci dörde, birinci üçe nasıl çıkarabileceğimizin planlarını yapıyoruz. Biz üretim üssü olmaya aday bir ülkeyiz. Bu açıdan kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli adımlar atarak bunu başarabiliriz. Vergilendirmenin yanı sıra üretim teşvikleri ve finansman kaynaklarının planlanması dahil olmak üzere önümüzdeki 10-20 yıllık yol haritamızı ortaya koymalıyız. Maliyet avantajımızın yanı sıra öngörülebilir bir iç piyasa ortaya koyduğumuzda pozisyonu, kaliteli iş gücü, yan endüstrisi ve tecrübesiyle üretim konusunda bizden daha uygun aday olabilecek bir ülke yok” sözlerini kullandı.

Otomotiv’in bir ağır sanayi yatırımı olduğunu ve geri dönüş sürecinin uzun soluklu olduğuna da değinen Bozkurt, “Burada üretilen bir eserin en az yüzde 15’inin bu piyasada satılabilmesiyle kurulan fabrikanın mevcudiyetinin bir manası olacaktır. İşte bu yüzden Türkiye’de iç pazarı büyütmemiz değer taşıyor. Türkiye’deki nüfusa ve yaş ortalamasına baktığımız vakit gerçek potansiyelimizin çok gerisinde bir iç pazar konuşuyoruz. Tek muhtaçlığımız olan kesimi stratejik bir yol haritasıyla ileriye taşımak” diye konuştu.

Yazının Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

Sıradaki içerik:

ODD Lideri Bozkurt: “Şaşırtıcı fiyatlara karşın bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız”