e
sv

Rus Parlamentosu kripto varlık ihraççıları için vergi indirimini onayladı

51 Okunma — 06 Temmuz 2022 12:24
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Rusya Parlamentosu’nda bugün kripto para ihraççılarının katma değer vergisinden muaf tutulmasını içeren yasa taslağı oy birliğiyle onaylandı.

Rusya’da kripto para sektörü için karışık bir bakış açısı söz konusu olmasına karşılık ülkede son zamanlarda kripto paralarla ilgili önemli sayılabilecek onaylar verildi. Bunlar arasında en dikkat çekeni ülkenin en büyük bankalarından biri olan Sberbank’a kripto ticaret lisansı verilmesiydi. Bunun yanında ülkenin Blockchain platformu Atomyze Russia da kripto varlık takası için bir lisans aldı.

Bu gelişmelerin yanında Rusya Merkez Bankası, kripto varlıklara karşı mesafeli duruşunu koruyor. Merkez Bankası yetkilileri, kripto varlıkların ülkede finansal istikrarı bozucu etkileri olacağı düşüncesine sahip.

Rusya – Ukrayna savaşı devam ederken ABD ve Batı ülkelerinin şimdiye kadarki en sert yaptırımları yürürlüğe koyması, ülke ekonomisini son derece zor bir duruma soktu. Rus otoriteler ise bu ekonomik zorlukları aşmak için yeni yasa tasarıları üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Kripto para ihraççılarını teşvik eden Putin’in onayına sunulacak

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması üyeleri tarafından onaylanan son yasa taslağı, kripto varlık ihraççıları ve tüm operasyona dahil olan kuruluşları katma değer vergisinden muaf tutarak bir nevi teşvik sağlıyor. 

Devlet Duması tarafından onaylanan yasa taslağı şimdi üst meclis tarafından değerlendirilecek ve ardından yasa olarak yürürlüğe girmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayına sunulacak. 

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Rus Parlamentosu kripto varlık ihraççıları için vergi indirimini onayladı