e
sv

Sabancı Topluluğu dijital sağlık alanına yatırım yaptı

65 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:30
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Sabancı Holding, kurumsal girişim sermayesi fonu olan Sabancı Ventures aracılığıyla dijital sağlık alanında yeni bir yatırımın daha tamamladığını duyurdu.

Sabancı Ventures, dijital sağlık alanında yapay zeka tabanlı hastalık yönetimi ve tele sağlık hizmeti platformu geliştiren Albert Health’in hissedarı oldu.

Albert Health, böylelikle Sabancı Ventures’ın liderlik ettiği yatırım turunda Akportföy, Teknoloji Yatırım (TTGV1 Fonu) ve EGİAD (Ege Genç İş İnsanları Derneği) Melekleri’nin katılımı ile toplam 1 milyon dolar tohum yatırımı almış oldu. 

Yapılan yatırım ile Albert Health, klinik doğrulama çalışmalarını hızlandırmayı ve İngiltere başta olmak üzere yurt dışı pazarlarda çoklu kronik hastalık yönetimi platformunu genişletmeyi hedefliyor.

Albert Health, hastaların kronik hastalıklarını yönetmelerini sağlayan, sesli komut tabanlı, yapay zekaya dayalı dijital bir sağlık platformu olarak hizmet veriyor. 2018 yılında kurulan şirket, küresel bir dijital hastalık yönetimi şirketi olma vizyonuyla çok uluslu ilaç şirketleriyle hastalık yönetimi ve tele sağlık programları geliştiriyor. Albert Health’in 100 binden fazla hastaya hizmet verdiği açıklandı.

Sabancı Ventures 5. yatırımını dijital sağlık alanına yaptı

2020 yılında faaliyetlerine başlayan Sabancı Ventures, Albert Health’e yaptığı yatırımla toplam girişim sayısını 5’e çıkardı. Çeşitli sektörlerdeki girişimlere yapılan yatırımlarını 3’ünü 2022 yılında gerçekleştiren kurumsal girişim sermaye fonu, 2022 yılı öncesi Thread In Motion ve Lumnion şirketlerine yatırım yapmıştı.

Sabancı Ventures, bu yıl ise bulut sistem entegratörü olarak müşterilerine veri depolama ve bulut yönetimi gibi hibrit bulut çözümleri sunan yerli girişim Bulutistan ve yapay zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zack.ai şirketlerine yatırım yaptı.

Sabancı Holding Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanı Gökhan Eyigün yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: 

Toplamda 13 ülkede 7 farklı iş ortaklığıyla faaliyet gösteren ve çok uluslu şirketlerle uzun soluklu ortaklık tecrübesine sahip bir topluluk olduklarının altını çizen Gökhan Eyigün, Sabancı Topluluğu’nun, yatırımcı olarak bu şirketlerde yer almasının, girişimlerin ulusal ve uluslararası büyüme yolculuklarına da önemli katkı sunacağını belirtti.

Sabancı Ventures, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına devam ediyor

Sabancı Ventures, siber güvenlik, yapay zekâ, enerji teknolojileri, finansal hizmetler, nesnelerin interneti, malzeme teknolojileri ve e-mobilite sektörlerini başlıca yatırım hedefleri olarak görüyor.

30 milyon dolarlık toplam fon büyüklüğüyle kurulan girişim, hem yurt içi hem de yurt dışı yatırımları hedeflerken tohum sonrası ve Seri A aşamasındaki şirketlere 500 bin dolar ile 4 milyon dolar arasında değişen tutarlarda yatırım yapma amacıyla ilerliyor.

Yazar: Günay Caymaz 

Sıradaki içerik:

Sabancı Topluluğu dijital sağlık alanına yatırım yaptı