e
sv

SEC, Grayscale Bitcoin ETF’ini Neden Reddetti?

81 Okunma — 04 Temmuz 2022 12:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bugün sizlerle birlikte SEC’nin Grayscale Bitcoin ETF’i neden reddettiğini, Bitcoin ETF’in ne olduğunu ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

SEC, Grayscale Bitcoin ETF’ini Neden Reddetti?

Öncelikle SEC’nin Grayscale Bitcoin ETF’ini neden reddettiğine bir bakalım. SEC, Grayscale’in önerdiği spot bitcoin ETF’in reddedilmesine münasebet olarak, sahtekarlığı ve manipülasyonu önlemek için gerekli standartları karşılamadığını sundu. SEC, daha evvel Bitwise’ın da spot Bitcoin ETF başvurusunu misal münasebetlerle reddetmişti. Bu kararın üzerine Grayscale,spot bitcoin ETF’in reddi nedeniyle dava açarak ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nden SEC’nin kararını gözden geçirmesini talep etti. 

Grayscale Ne Karşılık Verdi?

Yatırım şirketi Grayscale, bu yılın başlarında Bitcoin ETF’ine red gelmesi durumunda SEC’e dava açmaya hazır olduklarını ve İdari Metotlar Yasası’na bağlı bir dava açacaklarını açıklamışlardı. Beklenen de oldu ve Grayscale Bitcoin ETF reddi nedeniyle SEC’e dava açmış oldu. Husus ile ilgili açıklama yapan Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein: “Ürünümüz SEC’in yatırımcılara müdafaa, adil, nizamlı ve verimli piyasaları sürdürme ve sermaye oluşumunu kolaylaştırma yetkisini destekliyor. SEC’in spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya çıkmasını engellemeye devam etme kararının akabinde derin bir hayal kırıklığına uğradık.” tabirlerini kullandı. 

SEC’nin Reddettiği ETF’ler

Peki SEC daha evvel öbür yatırım şirketlerinin ETF müracaatlarına nasıl bir karşılık vermişti? SEC, daha evvel Grayscale Bitcoin ETF’inin reddine sunduğu münasebetin birebiri ile Van Eck’s spot Bitcoin ETF’ini de reddetmişti. SEC’e nazaran bu Bitcoin ETF’i “dolandırıcılık ve manipülatif” uygulamaları tedbire konusunda eksikliklere sahipti. SEC, Aralık 2021’de tekrar tıpkı münasebetleri sunarak varlık idare şirketi WisdomTree’nin de Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. 

Onaylanan Birinci ETF Hangisi?

Peki SEC’nin onayladığı Bitcoin ETF’i bulunmuyor mu? SEC tarafından onaylanan birinci Bitcoin ETF’i olma özelliği taşıyan ProShares’in Bitcoin Vadeli ETF’i Ekim 2021’de onaylanmıştı. 

Peki Bitcoin ETF Nedir?

Bitcoin’in bedelini takip eden ve kripto para ünitesi borsaları yerine klasik piyasa borsalarında ticareti yapılan yatırım fonlarına Bitcoin ETF denir.

Sıradaki içerik:

SEC, Grayscale Bitcoin ETF’ini Neden Reddetti?