e
sv

Singapur düzenleyicisi, Three Arrows Capital’e kınama verdiğini duyurdu

54 Okunma — 10 Temmuz 2022 00:22
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Investing.com – Singapur Para Otoritesi (MAS), Three Arrows Capital’a (3AC) yönetimi altındaki varlık limitini aşması ve eksik bilgilendirme yapmasından dolayı kınama verdi.

MAS, Singapur merkezli hedge fonu Three Arrows Capital’ın belirli dönemlerde yönetim altındaki varlık (AUM) limitini aştığını tespit etti. Bunun yanında MAS, 3AC’nin faaliyetleri hakkında yanıltıcı ve eksik bilgilendirme yaptığını duyurdu.

Bugün yapılan açıklamada MAS, şirketi Haziran 2021 döneminden bu yana araştırdığını bildirdi. 2012 yılında Su Zhu ve Kyle Davies tarafından kurulan Three Arrows Capital, kripto hedge fonu olarak faaliyetlerine devam ediyordu. Terra’nın çöküşü sonrası, bu platforma yaptığı yatırımlardan dolayı finansal yapısı bozulan şirket, kripto gündeminin merkezinde kalmaya devam ediyor.

MAS tarafından yapılan açıklamada şirkete, 2013 yılında yönetimi altındaki varlıkların 250 milyon doları aşmaması koşuluyla hedge fonu lisansı verildiği bildirildi. Ancak yapılan araştırmalarda 3AC’nin Temmuz – Eylül 2020 ve Kasım 2020 – Ağustos 2021 dönemleri arasında yönetimi altında varlık (AUM) eşiğini aştığı görüldü. Bunun yanında 3AC, yönetim ve hissedar değişikliklerini de düzenleyici kuruma bildirmedi.

MAS yetkilileri, Three Arrows Capital’ın başka ihlallerde bulunup bulunmadığı konusunda araştırılmaların devam ettiği vurguladılar. Three Arrows Capital için işler her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu gelişmeden önce Britanya Virjin Adaları’nda alınan bir mahkeme kararı ile 3AC’nin tasfiyeye edilmesine hükmedildi. Mahkeme, tasfiyeyi işlemlerinin gerçekleştirmesi için mali danışmanlık firması Teneo’yu atadı. Şimdi Teneo, 3AC’nin varlıklarını korumak ve alacaklıları tespit etmek için çalışacak.

Singapur, kripto şirketlerine lisans verme konusunda sıkı kurallara sahip

Singapur, son yıllarda katı kripto kurallarıyla öne çıkan bir ülke oldu. Zaman zaman kripto dostu bir yaklaşımda bulunan ülke otoriteleri, güvenli bir ticaret ortamı oluşturma hedefiyle son derece katı bir yetkilendirme politikasına sahip. Ülkede şu an gerekli koşulları sağlayıp lisans alabilen sadece 14 kripto şirketi bulunuyor.

Son olarak Crypto.com, Genesis ve Sparrow Tech, Singapur’da faaliyet lisansı olan şirketler oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Sıradaki içerik:

Singapur düzenleyicisi, Three Arrows Capital’e kınama verdiğini duyurdu