e
sv

“Tek Bitcoin Balinası” Teorisi Doğru Olabilir Mi?

74 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:32
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Blockchain eğitim platformu Longhash, 2017 yılında yaşanan rekor artışların tek bir Bitcoin balinasından kaynaklandığı yönündeki iddiaları ele aldığı bir rapor yayınladı.

18 Kasım’da kripto analitik firması Longhash’daki araştırmacılar, Tether’in (USDT) kripto para birimi piyasalarını manipüle etmek için kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeni bir rapor ortaya koydular. Yapılan açıklamalara göre Longhash raporunda bahsi geçen konu hakkında daha net fikirler sağlayan “Tether Satınalma Gücü” adlı bir ölçüm hesabı kullandı.

Tether ve Bitcoin İlişkisi Longhash’a göre uyguladıkları ölçüm herhangi bir zamanda tüm Tether tedarikiyle ne kadar BTC’nin satın alınabileceğini ölçüyor. Bu oranın çok yüksek olması Tether’in potansiyel olarak piyasaları manipüle etme potansiyelinin olduğunu gösteriyor.

Araştırmacıların paylaştığı istatistiklere göre, 2017 boğa koşusu sırasında, “Tether Satınalma Gücü” yaza kadar arttı. Ancak daha sonra yılın sonuna doğru bu gösterge azalmaya başladı. Bu durumun yaşandığı zamanda bilindiği gibi Bitcoin tüm zamanların en yüksek rakamlarında seyrediyordu.

Bunun yanında Longhash’ın verileri, Tether’in BTC düşüş eğilimi sergilerken piyasaları manipüle etme şansını yakaladığını ve 2018 yılının sonunda zirveye ulaştığını gösteriyor. Araştırmacılar konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Tether’in Cevabı Kısa süre önce yayınlanan ve “Is Bitcoin Really Un-Tethered?” başlıklı bir makale tek bir kişinin veya işletmenin, 2017 sonunda Bitcoin’in tarihi fiyat artışından sorumlu olduğunu iddia etmişti. Makaleye göre Tether ve Bitfinex bu senaryoda kilit rolü oynadı. Bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi daha sonra Tether bu iddialara yanıt verdi ve iddiaların tamamen asılsız olduğunu, araştırmacıların kripto para piyasasındaki dalgalanmalardan bihaber olduklarını dile getirdi.

Bu makale ilk olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

“Tek Bitcoin Balinası” Teorisi Doğru Olabilir Mi?