e
sv

TEKRAR-BONO&FX-Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dolar/TL’de yatay seyir sürüyor

69 Okunma — 06 Temmuz 2022 00:24
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İSTANBUL, 15 Kasım (Reuters) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yakından izlenen görüşmesinin ardından genel olarak yatay bir seyir izleyen dolar/TL haftayı 5.75 civarında kapamaya hazırlanıyor.

Haftaya 5.76 seviyesinden başlayan ve ABD ziyareti öncesinde 5.7960 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, haftanın kalanında ise 5.76 civarında genel olarak yatay bir seyir izledi.

Piyasada yakından izlenen Erdoğan-Trump görüşmesine yönelik olarak analistler görüşmelerin dostane bir ortamda geçtiğini ve genel çerçevede olumlu olduğunu ancak S-400, yaptırımlar, Halkbank gibi konularda net mesajların verilmemesi nedeniyle görüşmelerin piyasada ilk etapta nötr bir etki yarattığını belirtiyor. Bu çerçevede piyasalar bu ana konularda ABD tarafından atılacak adımları izleyecek.

Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, Aralık PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL'de baskının sürmesi ve dolar/TL'nin bir süredir yerleştiği 5.70-5.80 bant hareketini koruması bekleniyor.

Son olarak ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Cumhuriyetçi Partili başkanı Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemleri almasıyla ilgili görüşmelerin olduğu bu dönemde gerilimi azaltmak adına yaptırımları düzenleyecek yasanın şimdilik milletvekillerince kabul edilmemesini istedi.

Risch Başkan Donald Trump'ın Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile biraraya geldiği davete çağırdığı Cumhuriyetçi senatörler arasındaydı. Bu görüşmede Trump'ın Erdoğan'a Temmuz ayında teslimatına başlanan S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmesi konusunda ısrar ettiği biliniyor. önceki gün Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi “fevkalade” olarak nitelerken, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde “ciddi bir sorun” olarak niteledi. yandan dün ABD dönüşü açıklamalarda bulunan Erdoğan, F-35 uçakları hakkında “Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump'ı çok daha olumlu gördüm. Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm” derken, S-400'ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üzerinde bir tasarruf olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtti. sabah saat 0901'de 5.7550/5.7615 seviyesinde olan dolar/TL 5.77'ye yükseldikten sonra saat 1644'te 5.7450/5.7490 seviyesinde bulunuyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6.0427/6.0472, euro/TL ise 6.3439/6.3459 seviyesinde.

Türkiye'nin Rus savunma sistemi S-400'leri satın alması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye'yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu. TL'nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor.

Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünüyor. piyasalarda ise Trump'ın azli konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri izleniyor.

Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanış %12.51, valörde son işlem %12.47 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ise spot kapanış %12.41 oldu.

Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanış %12.15, valörde son işlem %12.18 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ise spot kapanışta %12.12 seviyesindeydigerçekleşti.

Sıradaki içerik:

TEKRAR-BONO&FX-Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası dolar/TL’de yatay seyir sürüyor