e
sv

Yarı iletken hisselerinin negatif seyrettiği Avrupa borsalarında düşüş hakim

81 Okunma — 11 Temmuz 2022 00:10
avatar

ANKA

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Cuma günü Avrupa borsalarında sert düşüş yaşandı. Merkez bankalarının agresif sıkılaştırma tempoları, yatırımcıların küresel ekonomiyle ilgili endişelerini artıyor.

DAX %0,3 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 değer kaybetti.

Cuma günü STOXX 600, 2020’den bu yana en kötü üç aylık dönemi olan ikinci çeyrekte %9’luk bir düşüş yaşadıktan sonra %0,4 daha düştü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının yıllık forumunda yaptığı bir konuşmada enflasyonu %2 hedefine geri çekmek için merkez bankasının “ne gerekiyorsa yapacağını” söyledi.

Bu nedenle ilgi, Cuma günü paylaşılacak olan Euro Bölgesi TÜFE verilerinde olacak. Yatırımcılar enflasyonun zirve yapmış olduğunu görmek istiyor. Geçen ay Almanya’da enflasyon beklenmedik bir düşüş yaşasa da Euro Bölgesi’nin yıllık TÜFE oranı, analistlerin beklentisini aşarak %8,6’ya çıktı.

Bu arada Euro Bölgesi’nden iyi haberler de var: imalat PMI Mayıs ayında 54,6 puan iken Haziran ayında 52,1’e düştü ancak bu, beklenenden daha ufak bir düşüş oldu. Almanya’da ise aynı okuma, beklentilere paralel olarak 52 puanda gerçekleşti.

ABD’de ise Mayıs ayında tüketici harcamaları bu yıl ilk kez yavaşlarken Çin hariç Asya’nın imalat aktivitesi, arz problemleri, artan maliyetler ve kalıcı malzeme kıtlıklarının baskısıyla Haziran ayında durgunlaştı.

Çin’in imalat aktivitesi karantinaların kaldırılmasının da desteğiyle Haziran ayında 13 ayın en hızlı temposunda büyüdü.

Kurumsal sektörde; Sodexo (EPA:EXHO) üçüncü çeyrek için beklenenden daha yüksek gelir raporladıktan sonra hisseleri %4,2 yükseldi. Gıda hizmetleri şirketi, fiyat artışları ve Omicron sonrası hacimdeki toparlanma sayesinde tüm segmentlerde ve bölgelerde güçlü büyüme gerçekleştiğini belirtti.

Avrupa’da yarı iletken sektörü, Micron’un (NASDAQ:MU) zayıf görünümünden sonra negatif seyrediyor. ASML (AS:ASML), STMicroelectronics (EPA:STM) ve Infineon (OTC:IFNNY) hisseleri değer kaybetti.

Chemring (LON:CHG) genel piyasaya göre daha iyi performans göstererek yalnızca %0,2 düşüş yaşadı. Şirket, İngiltere Ciddi Yolsuzluk Ofisinin şirketle ilgili soruşturmasını suçlamada bulunmadan kapattığını söyledi.

OPEC+ Temmuz ve Ağustos ayında günlük 648.000 varillik üretim artışı planı ile devam etme kararı aldı ancak Eylül ve sonrası için politik tartışmadan kaçındı.

WTI %0,5 düşüşle 105,23 dolar olurken Brent %0,4 azalarak 108,65 dolardan işlem gördü. Her ikisi de bir önceki seansta %3 civarı düşüş yaşarken bu haftayı en az %2 değer kaybıyla kapatma yolunda ilerliyor.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,8 düşüşle 1.792,85 dolar olurken EUR/USD %0,3 değer kaybederek 1,0447’den alıcı buldu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Yarı iletken hisselerinin negatif seyrettiği Avrupa borsalarında düşüş hakim